Octopod'un

Hikayesi

octopod'un hikayesi

Octopod, 20 yılın birikimiyle https://chiefessays.net/ harmanlanan deneyimle,

25 kişilik profesyonel bir kadronun fikirleri ışığında

100’ den fazla ERP implementasyonu tecrübesi,

15.000 saatten fazla çalışma ve

4 yıllık bir Ar-Ge  sürecinin sonucunda geliştirilerek pazara sunulmuştur.

Octopod yazılım süreçlerini hızlandırma,
kolaylaştırma ve herkesin kendi iş süreçlerini geliştirmesi fikirleriyle doğdu.

Öncelikle böyle bir platformun olabileceği fikri, etraftaki insanlar ve hatta kendi ekibimiz tarafından anlaşılamadı. Uzun çabalar ile anlatabildiklerimize gülüp geçtiler. Yazılım kodlamasını yapan insanların “dahi” olarak tanımlandığı dünyada, herkesin yazılım geliştirebilmesini sağlayacak şeyin hayalden öte imkansız olduğu söylendi.Ancak sektördeki sıkıntının büyüklüğü çözüm üretme konusundaki motivasyonumuzu yükseltti. Önce ekibimizi buna inandırdık. Evet, inanmak çok önemli bir aşamaydı. Kesin kararımızdan ideas for demonstration speech sonra dahi, Ar-Ge ekibimizi kurmamız ve ekibin inancını yükseltmemiz 2 ayımızı aldı. Artık hazırdık ve evet, artık başlamıştık.

Peki bizi bu düşünceye iten şey neydi?

  • Yazılım geliştiricilerin zor yetiştiği, piyasada nitelikli geliştiricinin bulunamadığı, dijital dönüşümün hızla hayatımıza girdiği dönemlerde, müşteri ihtiyaçlarına özel yazılım geliştirmenin çok maliyetli ve uzun çalışma süreleri gerektirdiği bir dönemde, bir geliştiricinin diğerinin yazdığı kodları beğenmediği ve yenisini yazmayı istediği dolayısı ile verimliliğin çok düşük olduğunu gözlemliyor bu sorunları nasıl aşacağımızı tartışıyorduk.
  • Türkiye ERP piyasasında hakim yerli ürünlerin hala Client-Server mimarisinde local networkler de çalışıyor olması, sorun düzeltme, yeni versiyon geçişi ve destek hizmetleri için her seferinde müşteri ofisine fiziksel olarak gidilmesini ve çalışmaların/güncellemelerin her bir bilgisayarda tek tek yapılmasını zorunlu kılıyordu.
  • Paketlenmiş yazılımlar; rekabetin arttığı, karlılığın düştüğü global ekonomide, kurumların ihtiyaçlarını tam olarak karşılamıyor olması ciddi verimlilik düşüşüne dolayısı ile kazanç kaybına sebep olmaktaydı.
  • Nitelikli personel açığı ve özel yazılım geliştirme maliyetlerini yükseltiyor, birden fazla sektörün ihtiyacını görecek şekilde tasarlanan yazılımların yönetilmesi ve uyarlanması zorlaşıyordu.
  • Satılabilir bir uygulamada kodlama yapacak bir yazılımcı 4 yıllık üniversite eğitiminin ardından minimum 3 yıllık saha tecrübesine sahip olmalıydı.

Tüm bu ihtiyaçlar doğrultusunda Octopod;

Web Tabanlı olmalı, güncelleme ve geliştirme kolay olmalı, 3 yıllık tecrübeye ihtiyaç duymadan basit uygulamaları herkes kısa bir eğitimle geliştirebilmeli, hangi platformda olursa olsun (Web, iOS,Android) kullanılabilmeli diyerek çalışmalara başladık…